Голямата надежда на българския мъжки тенис Грегор Димитров спечели първия си мач..." /> Тенис: Григор Димитров разби Томаш Бердих!

Григор Димитров разби Томаш Бердих!

grigor rotterdam
Голямата надежда на българския мъжки тенис Грегор Димитров спечели първия си мач от основна схема на турнир на АТР. На турнира в ротердамската зала „Ахой“ 17-годишният хасковлия надигра сензационно №23 в света Томаш Бердих от Чехия и спечели с 4:6, 6:3, 6:4 след два часа и пет минути.

Григор, който е 478-и в ранглистата, успя да отрази четири възможности за пробив в първите си три сервис гейма. На свой ред хасковлията имаше шанс при 3:2 и 40:30 да спечели подаването на Бердих, но не успя. В следващия гейм чехът стигна до 40:15 и направи пробив след това. При 3:5 Гришо спаси сет пойнт и успя да намали резултата. В следващия гейм 23-годишния чех спечели подаването си и затвори сета за 48 минути.

Във втория сет всеки вземаше подаването си в първите пет гейма. В шестия Бердих поведе с 30:0, но оттук зацикли, допусна двойна грешка и Димитров успя да направи първия си пробив в мача и да поведе с 4:2. Веднага след това българският юноша затвърди брейка. В деветия гейм Гришо поведе с 40:15 и реализира още първия си сетпойнт.

При 2:1 Томаш Бердих стигна до десетия си шанс за пробив, но Гришо го неутрализира с осмия си ас и после изравни резултата. В седмия гейм бившият №1 в света при юношите дръпна с 40:0 и спечели сервис гейма на чеха за 4:3. В много важния следващ гейм Димитров беше отново безапелационен и затвърди пробива. При 5:3 Григор сервира като демон, заби десетия си ас и стигна до два мачбола! Реализира първия и предизвика сензацията на годината в мъжкия тенис.

С успеха си юношеският шампион от Wimbledon и US Open спечели 45 точки, след като досега имаше общо 112. Димитров си осигури и 14 550 евро от наградния фонд в Холандия, който е общо 1 445 000 евро.

Следващият съперник на Гришо ще бъде определен от мача в сряда между световния номер едно Рафаел Надал и Симоне Болели. Двубоят му от осминафиналите ще бъде в четвъртък.