Хуан Мартин дел Потро се класира за финала на US Open, след като победи Рафаел Надал с..." /> Тенис: Дел Потро се класира на първи финал в Големия шлем

Дел Потро се класира на първи финал в Големия шлем

Хуан Мартин дел Потро се класира за финала на US Open, след като победи Рафаел Надал с 6:2, 6:2, 6:2 за два часа и 20 минути. Това е първи финал в Големия шлем за шестият в света аржентинец. Испанският левичар пък се прости с мечтата да постигне кариерен Шлем, за което му липсва самво титла от Ню Йорк.

Аржентинският гигант започна уверено мача. Направи ранен пробив и контролираше събитията на корта. Рафа изглеждаше унил и безпомощен, защото отскачащите високи топки от неговия топспин изобщо не притесняваха Каменното лице от Тандил. В края Дел Потро направи още един брейк и затвори сета.

По същия сценарий се разви и втората част – пробив в началото за южноамериканеца и още един в края и без грешка при сервис геймовете. В третия сет 20-годишният Хуан Мартин направи брейк във втория гейм и после затвърди за 3:0. За да спази създадената от самия себеси традицията южноамериканецът проби Рафа на нула в заключителния гейм на мача. Дел Потро направи 33 уинъра (6 аса) срещу 19 за левичаря от Манакор, а при непредизвиканите грешки Рафа направи нехарактерните за него 27 срещу 28 на съперника.

„Много съм щастлив, защото това е любимият ми турнир, заради публиката и обстановката. Близо съм да осъществя мечтата си да спечеля US Open. Съжалявам, че няма да има финал Федерер – Надал. На финала аз ще играя за феновете до последната точка. Дори да загубя, няма да страдам. Рафа е невероятен, трябваше да дам най-доброто от себе си, за да го победя”, заяви победителят в интервю на корта.

След четвъртфинал на Australian Open и полуфинал на Roland Garros тази година Дел Потро стигна закономерно и на финал в турнир от Големия шлем. Той спази традицията да побеждава Надал през 2009 г. - и то все в Северна Америка. Хуан Мартин победи испанеца в Маями и в Монреал на четвъртфинали.