Завърналата се след 20 месеца на корта Жюстин Енен нанесе първия си голям..." /> Тенис: Енен спря Дементиева, Дел Потро оцеля

Енен спря Дементиева, Дел Потро оцеля

Завърналата се след 20 месеца на корта Жюстин Енен нанесе първия си голям удар в Мелбърн. Шампионката от Australian Open през 2004 г. отстрани №5 в схемата Елена Дементиева със 7:5, 7:6(6). Хуан Мартин дел Потро пък страда повече от четири часа, преди да надделее над Джеймс Блейк с 6:4, 6:7(4), 5:7, 6:3, 10:8.

Женският мач беше на много високо ниво. Белгийката направи четири двойни грешки в първия си сервис гейм, но го взе след половин дузина равенства. Енен успя да пробие руската си съперничка за 6:5, а след това и да затвори частта при третия си сетпойнт. Във втория отново Жюстин проби, но Лена върна брейка за 6:6, след като преди това спаси един мачбол при 4:5. В тайбрека Дементиева излезе напред, но бе застигната и след няколко дълги разигравания Енен триумфира. В третия кръг белгийската тенисистка ще играе пак срещу рускиня – Алиса Клейбанова, която победи Сораня Кърстя с 6:4, 6:3.

Шампионът от US Open и №4 в Мелбърн Дел Потро навакса сет дефицит срещу Блейк, за да спечели маратона, продължил точно четири часа и 17 минути. Аржентинецът взе с един пробив първия сет, но след това загуби два последователни. В петата част американецът дръпна с пробив за 2:0, но не успя да задържи аванса си. 21-годишната Кула от Тандил проби в 11-ий гейм и сервираше за мача, но 9 години по-големият Джеймс изравни. Делпо постигна решаващия брейк в 17-ия гейм и след това затвори мача на своето подаване.

Петият в схемата Анди Мъри продължава без загубен сет. Днес шотландецът разби Марк Жикел от Франция с 6:1, 6:4, 6:3.