Холандки и англичани с евротитлите

Orla Noom squash Holland
Отборите на Холандия при дамите и на Англия при мъжете спечелиха европейските титли на ежегодния шампионат по скуош в Екс-ан-Прованс, Франция.

Особено стойностен е успехът на „оранжевите”, които на полуфиналите победиха сензационно с 2-1 Англия. Британките бяха несменяеми златни медалистки от първия дамски шампионат през 1978 г. в Амстердам – или 32 последователни трофея.

На финала холандките преодоляха домакините от Франция също с 2-1 успеха. Бившата световна шампионка и №13 в света сега Ванеса Аткинсън донесе първия успех. Тя победи надеждата на домакините Камий Серм с 9:11, 11:7, 11:3, 11:5 след 39 минути игра. А на 1 май Серм отбеляза първото си влизане в Топ 10 на месечната световна ранглиста.
Във втория мач Изабел Стоер изравни, след като се наложи с героияната срещу Англия Анелизе Науде с 9:11, 12:10, 9:11, 11:8, 11:8 след час и пет минути на корта.

В решителния за титлата двубой Орла Ноом (на снимката в оранжев екип) се справи набързо с Мод Дюплом с 11:5, 11:8, 11:7 за 22 минути. 24-годишната левичарка от Хаарлем бе понесена на ръце от своите съотборнички след последната точка.
Бронзовите медали останаха малка утеха за Англия, разбила Ирландия с 3-0.

При мъжете Англия взе 35-ите си златни медали в Европа, след категоричното 4-0 на финала срещу Франция. За последен път титлата отиде на друг адрес през 1992 година, когато Шотландия спечели.

Единствените геймове англичаните изгубиха в първата среща между вторите ракети. В нея Джеймс Уилстроп надделя над бившия №1 в света Тиери Линку след 7/11, 11:1, 8:11, 11:9, 11:7 след един час и 22 минути. След това намиращият се в топформа Ник Матю се наложи над родения в Екс-ан-Прованс Грегори Готие с 11:9, 11:9, 11:6 за 53 минути между стените.
В останалите мачове Даръл Шелби се справи с Матийо Кастанет с 12:10, 11:7, 11:1, а точка на спора сложи левичаря Питър Баркър, който надигра Ренан Лавин с 11:6, 11:5 в мач само за протокола.

Бронзовите медали отидоха в Холандия, след 3-0 срещу Уелс. Двамата най-силни „оранжеви” скуошисти Лауренс Ян Анйема и Дилън Бенет спечелиха с по 3:0 гейма, а в третия мач Алекс Гъф от „драконите” се отказа след първия сет срещу Себастиян Веенинк.