Кой ще печели Wimbledon през 2083 година?

Удивителната идея, за която ще ви разкажем, няма чак толкова огромни амбиции и може би именно по тази причина е толкова интригуваща. Тя се опитва да ни покаже как би изглеждала след цели 75 години напред в бъдещето една от най-обичаните, съвременни спортни игри - тенисът.

Тенис мач през 2083 г.
Изключително интересната инициатива на световно известната френска компания Lacoste се ражда по случай 75-тата годишнина от основаването й. За да отбележат юбилей, от фирмата са решили да ни покажат как според тях би изглеждал тенисът през 2083 г. За целта е разработен специален сайт, който може да посетите на www.lacoste-future.com.
В серия безкрайно впечатляващи графични изображения, придружени от не по-малко впечатляващ видео-клип, Lacoste представя визията си за един бъдещ спорт, който хем прилича на тениса, който познаваме от Wimbledon и U.S. Open, хем няма почти нищо общо с него.

С 427 км/час
Първото нещо, което вероятно ще ви направи впечатление, е уникалният, футуристичен екип на тенисиста от бъдещето. Няма и помен от познатите бели гащета и тениски. Почти цялото тяло на играча е защитено от лъскава „броня”, изработена от блестящ, млечнобял материал – очевидно много здрав и много лек. Необходимостта от подобна „защита” ще ви стане ясна секунда по-късно, когато атлетът запрати топката към отсрещната тренировъчна стена. Тогава, при сблъсъка с нея специален електронен датчик ще измери чудовищната скорост от 283 мили в час (около 427 км)! Заслугата за това изглежда изцяло на уникалната тенис ракета, която играчът държи – пособие, с труден за описание дизайн. Ако позволите малка алегория с Матрицата – това трябва да го видите сами. За финал трябва да добавим, че уникалният „тенис костюм” на атлета от бъдещето се допълва и от чифт уникални „обувки”. Те са снабдени с интерактивни OLED-дисплеи, върху които, разбира се, е изобразено логото на Lacoste.

Просто една илюзия
В крайна сметка всичко това се оказва една умело дирижирана илюзия, защото ключов елемент от екипировката всъщност e странният шлем с широк визьор, който играчът носи на главата си. Той ни връща към старата (стара, но позабравена напоследък) идея за виртуалната реалност. На практика се оказва, че цялото игрално поле и „тенис топката” са симулирани от специален софтуер и след това „прожектирани” от вътрешната страна на лицевия визьор.
Всъщност подобни устройства (макар и доста по-несъвършени) съществуват и днес. Аналогичен продукт например се предлага от известното дизайнерско студио Frog Design. Той се нарича Digital Escape и макар неговата идея да е по-скоро да изолира потребителя в негова си „лична” версия на виртуална реалност, принципът му на действие е сходен с този на концепта, разработен от Lacoste.

Куфар от крокодил
Естествено, верни на традициите си, французите дори не са помислили да разработят аналог на тенис екипа си от 2083 г. в женски формат. В крайна сметка това диктуват каноните на марката – става дума за компания, основана от френския тенисист Рене Лакост. В случай че се чудите каква е връзката с прословутия крокодил, асоциацията е категорична. Просто през 1927 г. Лакост се хваща на бас, че ще спечели прословутата Купа Дейвис. Залогът бил куфар от крокодилска кожа. В последствие пресата му лепва прякора „Алигатора”, а феновете му започват да се наричат „Крокодилите”. Така се ражда прочутата емблема на компанията, която днес е синоним за върхово качество в спортната мода.
Въведено от Драгомир Дончев, HiComm на 2008-08-01
+++ | ---




Коментари:


Съдържанието на този уеб сайт и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови материали, публикувани в сайта, са собственост на www.racketi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на racketi.com, посочване на източника и добавяне на линк към www.racketi.com . Използването на графични и видео материали, публикувани в сайта, е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.